Filter by price
Top Rated
-
Toshiba TW-BJ90S2E(SK) Front Load Washing Machine , 8 kg , Silver
Rated 5.00 out of 519.799,00 EGPOriginal price was: 19.799,00 EGP.17.499,00 EGPCurrent price is: 17.499,00 EGP. -
Title: Elegance in Every Detail.. The "Golden Dots" Set by Fathy Mahmoud
2.499,00 EGPOriginal price was: 2.499,00 EGP.1.499,00 EGPCurrent price is: 1.499,00 EGP. -
Sokany HB-8009 Air Fryer with Nonstick Pan for Frying, 5.0 Liters - Black and Grey (International warranty) - 220V supply voltage and 50Hz
4.335,00 EGPOriginal price was: 4.335,00 EGP.2.599,00 EGPCurrent price is: 2.599,00 EGP.
Showing 1–12 of 62 results
Braun All-in-One Series 3 8-in-1 Grooming Kit, Ultra Sharp Blade, 14 Lengths AIO3540, Grey
Braun All-in-one Trimmer 7 MGK7331, 10-in-1 Beard Trimmer For Men, Hair Clipper, For Face, Hair, Body
| Recommended Uses For Product | beard |
| Color | Black |
| Item Weight | 0.6 Kilograms |
| Brand Name | Braun |
| Power Source | plug_in_electric |
| Material | Plastic |
| Special Features | Waterproof |
| Item Dimensions | 22.5 x 6.2 x 25.2 centimeters |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Target Audience | Men |
Braun Breakfast1 Collection WK1100WH Kettle, 360° Removable Rotating Base, Limescale Filter, 1.7 Litres Capacity, BPA Free, 2200W, Plastic, White
Braun Epilator White – FS1000
Braun Fp 3131, Food Processor White , 800 Watts. Blender 1.2 L, Food Prep Bowl 2.1 L, 2 Speed Button And Pulse – International warranty
Product information
Technical Details
| Brand | Braun |
|---|---|
| Model Number | FP 3131 |
| Color | White |
| Product Dimensions | 19 x 23 x 38 cm; 3 kg |
| Capacity | 2.1 Liters |
| Power / Wattage | 800 watts |
| Voltage | 220 Volts (DC) |
| Material | Stainless Steel |
| Auto Shutoff | No |
| Number of Speeds | 2 |
| Special Features | Safety Lock |
| Item Weight | 3 Kilograms |
Braun FP 3235 SI PurEase 12 in 1 Food processor, 800W, 2.1L Bowl, Metal Design, Black
| Brand Name | Braun |
| Special Features | Safety Lock |
| Item Dimensions D x W x H | 34D x 53W x 38H centimeters |
| Color | Silver / Black |
| Wattage | 800 watts |
| Bowl Capacity | 2.1 Liters |
| Material | Metal |
| Recommended Uses For Product | Knead |
| Item Weight | 8.2 Kilograms |
| Product Care Instructions | Hand Was |
Braun MultiQuick 3 IdentityCollection Spin Juicer 800 Watts – International Warranty – J300 Black
Product information
Technical Details
| Brand | Braun |
|---|---|
| Model Number | J300 |
| Color | black |
| Product Dimensions | 21 x 42 x 30 cm; 4.71 kg |
| Capacity | 1.25 Liters |
| Power / Wattage | 800 watts |
| Voltage | 220 |
| Material | Plastic |
| Auto Shutoff | No |
| Number of Speeds | 2 |
| Special Features | Powerful Motor |
| Item Weight | 4.71 Kilograms |
Braun MultiQuick 5 Hand Blender, 1000W, 21 speeds, PowerBell Technology, Splash Control, One Hand Speed Wheel, Ergonomic Shape- MQ 5200
Product information
Technical Details
| Brand | Braun |
|---|---|
| Model Number | MQ 5200 |
| Color | white/grey |
| Product Dimensions | 19 x 10.1 x 26 cm; 1.13 kg |
| Capacity | 100 Grams |
| Power / Wattage | 1000 watts |
| Material | Plastic |
| Number of Speeds | 21 |
| Special Features | Portable |
| Item Weight | 1.13 Kilograms |
Braun MultiQuick 5 IdentityCollection Spin Juicer 900 Watts, J500 Black
Product information
Technical Details
| Brand | Braun |
|---|---|
| Model Number | J500 |
| Color | Multi |
| Product Dimensions | 38.1 x 51.05 x 26.42 cm; 6 kg |
| Capacity | 1.25 Liters |
| Volume Capacity | 2 Liters |
| Power / Wattage | 900 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Material | High Gloss Plastic Body with Stainless Steel Accents |
| Auto Shutoff | Yes |
| Number of Speeds | 2 |
| Special Features | BPA Free |
| Item Weight | 6 Kilograms |
Braun MultiQuick 5 Pro MQ55755M, Stabmixer mit 25 Geschwindigkeitsstufen, Easy Click System Plus, 1000W, Schwarz incl. Mini Küchenmaschine, Zerkleinerer, Schneebesen, Mix- und Messbecher (600 ml)
Braun MultiQuick 7 Hand Blender 1000 Watt Black Silver – MQ7075
Braun multiquick 7 hand blender 1000 watts, black – mq7045x, plastic material ( international warranty )
Product description
Bring home this stylish, black Braun Multiquick 7 Hand Blender and equip your kitchen with the tools needed to prepare all your favorite dishes. This hand blender is an ideal solution for all your blending, whipping, and ice crushing needs. It has a sturdy build, smart speed control, and employs revolutionary technology that gets you the desired outcomes effeciently. You can process the ingredients for all of your favorite recipes with one hand while changing the speed simultaneously. Also, this Braun hand mixer is available with a range of accessories that cater to both large and small food quantities. It has a powerful 1000W motor and is made using sturdy materials that perform well for years to come.
Key Features
Smart Speed
PowerBell design for perfect blending results
Thermal cut-off
Powerful 1000 W motor
Convenience and Performance
The Braun Multiquick 7 Hand Blender is ergonomically designed to make mixing, chopping or crushing ice comfortable and quick. It features an extra large speed button positioned near the soft grip handle to make it easy to hold and control. Also, this hand blender uses Braun’s patented Power Bell feature; a combination of hard stainless steel blades and a unique blending bell shape that guarantees the best mixing performance every time.
Highly Functional
Set up dinner in no time with the help of this Braun Multiquick 7 hand blender that will expand your mastery of the culinary arts. It has innovative features such as Easy Click accessories that allow the hand blender’s shaft to be detached easily. The anti splash metal shaft makes for a neat kitchen even after you’ve prepared your favorite chutneys. Also, this blender has a powerful 1000W motor that ensures an excellent performance that remains silent. All of Brauns accessories and parts are made out of BPA free plastic to ensure a safe and healthy cooking environment.